Descriere
| General Product Description* | |
| Size: | 8″ diameter & 40″ length |
| Permeate Flow: | 11,000 gpd (41.6 m3 /d) |
| Salt Rejection: | 99.7% (99.6% minimum) |
| Configuration: | Low Fouling Spiral Wound |
| Membrane Polymer: | Composite Polyamide |
| Product Use and Restrictions | |
| Maximum Applied Pressure: | 600 psig (4.14 MPa) |
| Maximum Chlorine Concentration: | < 0.1 ppm |
| Maximum Operating Temperature: | 113 °F (45 °C) |
| pH Range, Continuous (Cleaning): | 2-11 (1-13) |
| Maximum Feedwater Turbidity: | 1.0 NTU |
| Maximum Feedwater SDI (15 mins): | 5.0 |
| Maximum Feed Flow: | 85 gpm (19.3 m3 /h) |
| Maximum Pressure Drop for Each Element: | 15 psi (0.10 MPa) |
| *Please refer to standard testing conditions and details in the enclosed datasheet | |
| Greutate | 15 kg |
Fiţi prima persoană care va posta un articol la acest produs!
Adăugare comentariu
Solutions You Need, Technologies You Trust!
Hydranautics is one of the global leaders in membrane technology. We apply state-of-the-art technology to manufacture industry’s most advanced, high-performance membrane products.
